آشنایی با چرخ صندلی اداری

چرخ صندلی

آشنایی با چرخ صندلی اداری

یکی از عناصر بسیار مهم در صندلی چرخدار چرخ است. چرخ صندلی کمک می‌کند تا فرد به راحتی به نقاط مختلف میز کار خود دسترسی داشته باشد و فواصل کوتاه اتاق را بدون نیاز به ایستادن طی کند. انواع چرخ صندلی را معمولا به دو دسته کلی PVC و معمولی تقسیم می‌کنند. در ادامه به انواع چرخهای موجود و ویژگی‌های هریک می‌پردازیم.

 

انواع چرخ صندلی
انواع چرخ صندلی

چرخ در صندلی اداری

قابلیت گردش در صندلی‌های اداری یک ویژگی حیاتی است. اصولا صندلی‌های اداری را با پایه پنج پر و تبعا پنج چرخ تولید می‌کنند. دلیل این مسئله افزایش استحکام و تعادل صندلی است. یک صندلی اداری با پنج پایه تحمل وزن بیشتری نسبت به یک صندلی با سه یا چهار پایه دارد. به‌علاوه، احتمال واژگون شدن صندلی و زمین خوردن کاربر در صندلی دارای پنج چرخ خیلی کمتر از صندلی با سه یا چهار چرخ است.

علاوه بر تعداد، نوع و جنس چرخ نیز در کارایی و طول عمر صندلی تأثیر فراوانی دارد. بنابراین، لازم است هنگام خرید صندلی اداری به نوع و جنس چرخ‌های آن نیز دقت شود. این مشخصه‌ها به سطحی که قرار است صندلی روی آن به کار گرفته شود، بستگی دارد؛ یعنی صندلی انتخابی باید با کف محیطی که قصد استفاده صندلی در آن را دارید، متناسب باشد.

چرخ صندلی اداری را به دو دسته کلی معمولی و PVC با مزیت گردش روان و استحکام بالا تقسیم می‌کنند.

نوع اتصال و جنس چرخ صندلی چرخدار

چرخ دوقلو پیمی
چرخ دوقلو پیمی

نوع اتصال چرخ در صندلی های اداری با یکدیگر متفاوت است. اگر هنگام خرید به نوع اتصال چرخ‌های صندلی دقت کنید، پس از مدتی که چرخ‌ها دچار مشکل شدند، می‌توانید با تهیه‌ی مدل مشابه شخصا اقدام به تعویض کنید.

در صندلی‌های اداری معمولا یک میله یا لوله اتصال بین چرخ و پایه را برقرار می‌کند. میله‌ی مذکور می‌تواند رزوه دار یا دارای پین یا خار باشد. بر همین اساس اتصال چرخ‌ها را پرچ پرسی، پیچی یا هزارخاری می‌نامند.

جنس چرخ صندلی در تجربه‌ی استفاده‌ی شما از صندلی چرخدار بسیار تأثیرگذار است. جنس چرخ باید متناسب با کف محیطی که صندلی در آن به کار گرفته می‌شود، انتخاب شود تا مشکلاتی مثل کندی حرکت یا خوردگی و اصطحلاک چرخ به حداقل برسد. در زیر رایج‌ترین جنس چرخ را می‌بینید.

ژله ای (نشکن)

این نوع چرخ از دو یا سه نوع مواد پلاستیک مرغوب ساخته منی شود، علاوه بر حرکت نرم و روان و مقاومت مناسب در برابر ضربه، صدای بسیار کمی نیز تولید می‌کند و برای استفاده در محیط‌هایی مانند کتابخانه و بیمارستان گزینه مناسبی است.

لاستیک

رویه لاستیکی این نوع چرخ باعث می‌شود روی سطوح صاف به آسانی و با نویز کم حرکت کند؛ اما در صورت استفاده روی سطوح خشن دوام آن کاهش می‌یابد.

PVC (معمولی)

این نوع چرخ از یک نوع پلاستیک ساخته می شود و از قدرت و کیفیت پایین تری نسبت به چرخ ژله ای نشکن برخوردار است.

تخم مرغی

نوع دیگری از این چرخ ها که در گذشته بیشتر مورد استفاده قرار می گرفته، چرخ های تخم مرغی پیچی دنده ریز می باشد. پایه این چرخها از ورق آهن بوده که مقاومت بسیار بالایی دارد و جنس خود چرخ از نوع پلاستیک فشرده و سخت می باشد.

چرخ تخم مرغی
چرخ تخم مرغی

لازم به ذکر است در برخی مدل‌ها، چرخ صندلی به قابلیت قفل شدن مجهز شده‌اند. به کمک این قابلیت کاربر می‌تواند در صورت لزوم حرکت صندلی را متوقف کند و عملا پایه صندلی گردان را به پایه ثابت تبدیل کند.

در پایان، باید اذعان داشت معمولا گیر کردن مواردی مانند پیچیدن مو و چسبیدن آدامس باعث کندی حرکت و اختلال در کارایی چرخ‌ها می‌شود؛ اما دو فاکتور اصلی که باعث کاهش عمر چرخ‌های صندلی اداری می‌شوند، سطوح ناهموار و وارد آوردن وزن زیاد به صندلی می‌باشند. با وجود این، اگر چرخ صندلی متناسب با کاربری انتخاب شود، خرابی چرخ به تعویق خواهد افتاد.

اشتراک گذاری پست